patos logo novi

 

 

 

RIZNICA PROJEKATA

Pregled realizovanih projektnih aktivnosti PATOS-a.

ART4A - Ulica sećanja/Smederevski kuvar (2012/2013)

2. Ulica secanjaProjekat umetnosti u zajednici Art Fora (ART4A) Umetnost za akciju nastao je iz potrebe za razvojem solidarnosti i empatije među sugrađanima, posebno među mladom generacijom. Kroz umetničke akcije podržavamo građane da povrate odgovornost za zajednički prostor i život.
Da li građanin može da utiče na život društva? Tamo gde živimo, u okruženju koje poznajemo, društvo nije apstraktna tvorevina. Naše društvo čine naš prvi komšija, naša komšinica iz susedne zgrade, naš bakalin iz prizemlja, deca iz parka iza naše zgrade... To je naša zajednica. To smo mi.

Može li umetnost da menja društvo menjajući zajednicu? Umetnici smatraju da može. Projekat Art Fora /ART4A/ je upravo ono što mu ime kaže – Art for Action – umetnost za akciju. Ovaj vid umetnosti naziva se community art (umetnost u zajednici), jer umetnici zajedno sa članovima zajednice stvaraju umetničke akcije. U ovoj vrsti rada naglasak je na akciji, ne na umetničkom delu, zato što akcija dovodi do promene. U projektu Art Fora kroz umetničke akcije podržavamo građane da povrate odgovornost za zajednički prostor i život.
Četiri artivističke grupe – u Beogradu, Zrenjaninu, Smederevu i Nišu, prepoznale su probleme u svojim zajednicama gde smatraju da mogu da učine pozitivan pomak. Beogradska grupa BAZAART suprotstavlja se otuđenosti u velikim gradovima podstičući stanare solitera u naselju Banjica da se upoznaju, druže i razvijaju solidarnost. CEKOM (Zrenjanin) podstiče mlade ljude da se uključe u društvo kroz svoje kreativne potencijale i pruža im podšku kroz omladinski klub u osnivanju. PATOS (Smederevo) otkriva na koji način su ljudi koji su se doselili u Smederevo usled ekonomskih migracija, doprineli razvoju kulturnog identiteta grada. CRCR (Niš) se zalaže za oživljavanje duhovnih vrednosti među mladima koji svoj identitet vezuju za pojavljivanje u kafićima i predstavljanje na socijalnim mrežama. Projekat su podržale Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu, Divac Fondacija i Opština Pantelej u Nišu.

ULICA SEĆANJA

Ulica sećanja naslov je umetničke akcije koju je PATOS razvio kroz projekat ART Fora. Rezultat projekta su izložba Ulica sećanja, performans Noć sećanja i knjiga Smederevski kuvar.
"Knjiga koja je pred vama svojevrsna je intimna istorija Smedereva sačinjena od porodičnih fotografija, ličnih i gradskih priča i kulinarske tradicije smederevskih domaćica i domaćina."
Mnogi današnji stanovnici Smedereva nisu rođeni u ovom gradu. Doselili su se u potrazi za poslom, po zahtevu službe, na školovanje, iz ljubavi, mnogi su pronašli utočište od ratnih sukoba i stradanja. Svi ovi ljudi su dragovoljno odabrali da ostanu u Smederevu i budu Smederevci.

Svaki građanin Smedereva nosi jednu priču koja često uopšte ne liči na priču njegovog komšije. Njihovi dedovi često nisu nosili iste kape, obuću, odelo, nisu živeli u istim ili sličnim kućama, nisu bili vični istim veštinama, ponekad čak ni govorili istim jezikom. Sa njima su u Smederevo stizala nova shvatanja šta je lepo, vredno i dostojno.
Zahvaljujući svojim stanovnicima, Smederevo ima jednu od najbogatijih kuhinja u Srbiji; lep i živopisan jezik; više mladih na ulicama nego mnogi drugi gradovi; ima klubove, udruženja, manifestacije, javni i kulturni život primeren daleko većoj sredini.
Sudbina Smedereva je pratila hod istorije ovih prostora. Višestruki simbol nezavisnosti Srbije, tragični stradalnik u Drugom svetskom ratu, ponos napredne Jugoslavije, grad danas proživljava zalazak industrijskog društva. Zato lične istorije stanovnika Smedereva svaka ponaosob čine istoriju našeg društva, reprezentativne su i važne, i zarad pamćenja i zdravlja čitave zajednice zaslužuju da se čuju i zapišu.

Sadržaj teksta preuzet sa sajta udruženja BAZAART.

Preuzmite Smederevski kuvar OVDE.

Posetite našu fejsbuk stranicu ULICA SEĆANJA i podelite sa nama svoju istoriju Smedereva.

logo norw-embProjekat je podržan od strane 
Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu

 

LOGO - Fondacija Ana i Vlade Divac

Projekat je podržan od strane
Fondacije Ana i Vlade Divac